Konferencja prasowa – przebieg realizacji projektu „Wakacje marzeń, dostępne dla wszystkich”

Notatka po konferencji prasowej w dniu  11.05.2023

 „W drogę. Innowacyjny projekt aplikacji rezerwacyjnej miejsc noclegowych dla seniorów i osób z niepełnosprawnością ruchową zrealizowany dzięki wsparciu Funduszy norweskich”.

W dniu 11.05.2023 (czwartek) w Restauracji Zielony Niedźwiedź, przy Centrum Przedsiębiorczości na warszawskim Powiślu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez firmę Rekta Consulting. Było to spotkanie podsumowujące dotychczasową realizację projektu wspieranego przez Fundusze norweskie dla przedsiębiorczych kobiet, w ramach obszaru „Technologie wspierające jakość życia”. Firma otrzymała dofinansowania od Norwegii, poprzez Fundusze norweskie, w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”, Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2020, schemat NORW.19.01.04 Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet – Small Grants Schemes for female enterprises. Projekt pt. Baza danych i platforma rezerwacyjna ośrodków na terenie Polski dla osób z ograniczeniem mobilności, jest realizowany w formie cyfrowej.

cc Accessible train travel – SJ Norge, VisitNorway

Państwa Skandynawskie, a zwłaszcza Norwegia znane są z innowacyjnych rozwiązań w kwestii usuwania zjawiska nierówności i wykluczenia  seniorów oraz osób niepełnosprawnych,  zapobieganiu  dyskryminacji oraz prowadzeniu zrównoważonej polityki  socjalnej.  Norwegia swoim doświadczeniem w tych kwestiach, dzieli się  również z Polską, poprzez uruchomienie Norweskiego Mechanizmu Finansowego, który w swej istocie jest bezzwrotną  pomocą  finansową przyznawaną państwom, które dołączyły do Unii Europejskiej  od 2004 r. Polska jest największym beneficjentem Funduszy norweskich. W ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”, Norweski Mechanizm Finansowy 2014 -2021, Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet, dofinansowanie grantowe otrzymał projekt o roboczej nazwie „W drogę. Wakacje marzeń dla wszystkich” wyłoniony w trakcie naboru konkursowego prowadzonego przez  Polską  Agencję  Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pierwszym i niezwykle ważnym krokiem w projekcie  było ponowne zdefiniowanie kryteriów, jakimi kieruje się wybrana grupa docelowa, a następnie identyfikacja bazy noclegowej i pobytowej, która tym kryteriom odpowiada. W tym celu, w lutym 2022 zostało przeprowadzone   badanie pt.„Kryteria wyboru”. Jego celem było zdefiniowanie  listy kryteriów, którymi kierują się seniorzy, osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz osoby im towarzyszące podczas wyszukiwania obiektu noclegowego na terenie Polski. Wyniki  badań zostały opracowane w formie ankiety i  posłużyły do wyboru w terenie i kwalifikacji obiektów noclegowych. Po ostatecznej weryfikacji zaimplementowano do bazy  1379 obiektów wraz ze zdjęciami. Odpowiadające kryteriom grupy docelowej obiekty znajdują się w 39 miejscowościach sanatoryjnych, w 2 ośrodkach miejskich nie będących sanatoriami [Lublin i Warszawa], w 12 różnych województwach w Polsce.  Był to najważniejszy ale również bardzo pracochłonny etap projektu, który trwał od 15 lutego 2022 do 25 marca 2023. Planuje się rozszerzyć zakres kwalifikacji o atrakcyjne dla grupy docelowej miasta (Gdynia, Poznań, Warszawa) i obszary (świętokrzyskie, Kaszuby, pomorskie) i zaimplementować dodatkowe miejsca do bazy.

„W pracach nad aplikacją bardzo przydaje się doświadczenie naszego Partnera, informatycznej firmy Norge Digital z Oslo. Przy tak dużej ilości obiektów i plików zdjęciowych, podlegającym zróżnicowanym filtrom nie jest łatwo zaprojektować panel rezerwacyjny w sposób prosty, funkcjonalny i łatwo dostępny. Naszym wspólnym celem jest zrozumiały, przyjazny językowo i technicznie moduł wyboru filtrującego obiekty, który będzie stanowił podstawę innowacyjnej aplikacji rezerwacji miejsc noclegowych. I jesteśmy na dobrej drodze, by to osiągnąć” podkreśliła przedstawicielka firmy Rekta Consulting.

Na spotkaniu przedstawiono  dotychczasowe zakres wsparcia ze strony Funduszy norweskich i podkreślono sprawność w uzyskiwaniu kolejnych transz pomocy. Wskazano stopień oddziaływania społecznego i gospodarczego projektu.  Zgromadzeni Goście mieli możliwość obejrzenia online prototypu strony rezerwacyjnej. Aplikacja  znajduje się na platformie internetowej Azul Microsoft, z poziomu której kontynuowane są testy i uzupełnienia oraz implementacja danych. Planuje się, że  prace potrwają do połowy września 2023, by zakończyć się planowo 30.09.23, uzyskaniem gotowego i sprawnego prototypu.

Docelowym adresem aplikacji w Internecie będzie domena „wdroge.org”, zgodna z założeniem projektu, wyrażonym w haśle: „W drogę! Wakacje marzeń dostępne dla wszystkich”.

Informacje podstawowe o dofinansowaniu

Rekta Consulting otrzymała dofinansowanie od Norwegii, poprzez Fundusze norweskie, w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”, Norweski Mechanizm Finansowy 2014 -2021, schemat NORW.19.01.04 Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet – Small  Grants Schemes for female enterprises. Numer projektu:  NORW.19.01.04-14-0016/20

Tytuł: Baza danych i platforma rezerwacyjna ośrodków na terenie Polski dla osób z ograniczeniem mobilności.

Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 195 344,53 euro (838 575,00 zł) otrzymanego od Norwegii. Wsparcie w ramach Funduszy Norweskich wynosi 85% wartości projektu, zaś całkowity  kosztu projektu  wynosi 1 123 250 zł. Okres realizacji wynosi dwa lata, od października 2021 r.  do września 2023 roku.

Partnerem w projekcie jest firma Norge Digital z Oslo.

PRESS KIT

Więcej informacji o Funduszach norweskich dla naszej firmy

Baza zdjęć do notatki prasowej i artykułów

Informacje o Partnerze, firmie Norge Digital z Oslo

Informacje o Norweskim Mechanizmie Finansowym. Materiały źródłowe PARP:

Fundusze norweskie

Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet

Polecamy